Dom i Ogród

Kominki kaflowe

kominki-kaflowe-gliwice

Wielu ludzi pamięta jeszcze, jak ważne i konieczne były piece i kominki kaflowe. Praktycznie miał je każdy w swoim domu. Ich zadaniem było skuteczne ogrzewanie mieszkania, kiedy nadchodził czas zimowy. Oczywiście w kwestii estetycznej nie były one pięknymi dziełami sztuki, ale raczej nikt się nad tym nie zastanawiał, bo przecież chodziło o ogrzanie mieszkań, a nie poprawę wyglądu wnętrz. Na przestrzeni lat wiele w tej kwestii się zmieniło. Kominki kaflowe przestały być wielkimi potworami, stanowiącymi brzydszą część pomieszczeń. Obecnie na rynku jest szeroki wybór bardzo pięknych i stylowych kominków kaflowych, które niejednokrotnie nadają klasy i sznytu wnętrzom. W jakich więc pomieszczeniach warto je zastosować i czy w Gliwicach można znaleźć wiele pięknych okazów kominków kaflowych?

Zastosowanie kominków kaflowych

Bez wątpienia kominki kaflowe Gliwice mają funkcję grzewczą. Każdy, kto kiedykolwiek stosował tego typu ogrzewanie wie, jak skutecznie kominki radzą sobie z nagrzaniem mieszkania. Ileż to razy nasze babcie mówiły nam, abyśmy uważali na nie, kiedy stoimy zbyt blisko kominków kaflowych. Ich temperatura często była tak wysoka, że groziło to poparzeniem. Tak przynajmniej mówiły nasze babcie.

Działa to tak, że kafle akumulują ciepło z paleniska i oddają je przez kilka godzin. Dzięki temu, kiedy raz został rozpalony taki piec kaflowy, potrafił ogrzewać mieszkanie przez wiele godzin, bez naszej wielokrotnej ingerencji. Jak wiemy, obecne kominki kaflowe posiadają wkład kominkowy, przez co rozprowadzenie ciepła następuje dzięki specjalnie skonstruowanym instalacjom.

W ten oto sposób kafle, które kiedyś pełniły funkcję grzewczą i owiane były legendą niebezpiecznych dla dzieci, dzisiaj pełnią bardziej funkcję ozdobną, aniżeli praktyczną. Czy są jeszcze kominki kaflowe Gliwice, które stosuje się ze względu na akumulację ciepła? Oczywiście, że tak. Z ogromnego sentymentu wielu ludzi posiada je nadal w swoich domach.

Kominki kaflowe Gliwice – w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Najczęściej wybieranym miejscem do postawienia kominka kaflowego jest salon. Oczywiście jest to miejsce, gdzie większość z nas spędza najwięcej czasu. Kominki nadają niepowtarzalny klimat przytulności i ciepła, jaki pamiętamy z wizyt u babci. Należy jednak starannie zaplanować miejsce dla kominka już podczas budowy domu, ponieważ wymaga on podłączenia do komina oraz wlotu powietrza, a także całej niezbędnej instalacji. Szczególnie jest to ważne, kiedy planujemy kominek w kilku pomieszczeniach.